تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

۸۳۴ سوال نمایندگان از وزیران در۱۱ ماه


۸۳۴ سوال نمایندگان از وزیران در۱۱ ماه


ایران > قوای سه‌گانه – نیازمندی مازندران آنلاین:
نمایندگان مجلس در ۱۱ ماه گذشته ۸۳۴ سوال از وزیران پرسیدند ، سه وزیر را استیضاح کردند، به ۱۶ وزیر از ۱۷ وزیر پیشنهادی رییس جمهور رای اعتماد دادند و دو هزار و ۴۳۶ تذکر کتبی نیز به مسئولان اجرایی دادند.

به گزارش ایرنا، حسین مظفر معاون نظارت مجلس در جلسه امروز (سه شنبه ۲۲ خرداد) خانه ملت گزارش اقدامات نظارتی مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه دوم دور دهم مجلس از هفتم خرداد ۹۶ تا ۱۵ اردیبهشت ۹۷ را قرائت کرد.

نمایندگان در اجلاس دوم این دوره مجلس ، تعداد ۸۳۴ سوال از وزیران مطرح کردند که هیات رییسه این سوال‌ها را به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داد، از این تعداد سوال ۱۰۵ سوال به علت انصراف، اقناع و تغییر وزیر مربوطه مختومه یا به صورت تعلیق در آمده و ۷۲۹ سوال باقیمانده نیز در کمیسیون‌های تخصصی در مراحل رسیدگی قرار گرفته است.

همچنین ۳۹ سوال در صحن مطرح شده که از این تعداد در ۳۳ مورد نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع شدند و ۶ سوال نیز منجر به عدم اقناع و دریافت کارت زرد وزیر مربوطه شده است.

براساس این گزارش از کل سوال‌های مطرح شده ، ۱۰۳ سوال مربوط به وزیر راه و شهرسازی و ۱۳۰ سوال نیز مربوط به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیبعی از وزیران جهاد کشاورزی و نیرو بوده است.

طبق گزارش معاونت نظارت مجلس، این آمارها نشان می‌دهد که در مقایسه با سال اول مجلس دهم ، تعداد سوال‌های نمایندگان از وزیران ۷۳ درصد رشد داشته است.

همچنین نمایندگان در این مدت دو هزار و ۴۳۶ تذکر کتبی به مسئولان اجرایی داده‌اند که در مقایسه با اجلاسیه اول به میزان ۹ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه در مجلس نهم ۴۳ درصد کاهش داشته است.

از این تعداد بیشترین تذکرهای کتبی به وزیر راه و شهرسازی با محور جاده‌های شهری و روستایی بوده و پس از آن بیشترین تذکر کتبی مربوط به وزیر جهادکشاورزی با محور خرید تضمینی محصولات کشاورزی است.

همچنین نمایندگان در سال دوم کاری مجلس دهم، هزار و ۳۱۵ تذکر شفاهی به مسئولان اجرایی داده‌اند که میزان این تذکرها نسبت به سال اول مجلس دهم ۱۱ درصد افزایش داشته است.

در این مدت دو هزارو ۶۰۸ شکایت نیز به کمیسیون اصل۹۰ مجلس شده است.

براساس گزارش معاونت نظارت مجلس در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ سه نفر از وزیران دولت دوازدهم استیضاح شدند که مجلس به هر سه وزیر مجدد رای اعتماد داد.

این گزارش در دو بخش تفصیلی و خلاصه در اختیار نمایندگان قرار گرفته که بخش خلاصه آن در ۱۹ بخش به توضیح اقدامات نظارتی مجلس پرداخته شده است.

بعد از پایان قرائت گزارش معاون نظارتی مجلس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی از زحمات این معاونت و تلاش‌های کمیسیون‌های تخصصی و نمایندگان قدردانی کرد.